אני מאמין

ה"אני מאמין"- הגישה הטיפולית

1. שותפות

אדם מגיע לטיפול כאשר הוא מרגיש צורך בשינוי, חווה קושי או נמצא על פרשת דרכים בחייו. הטיפול מעניק מרחב המאפשר לאדם לזהות את הקושי, לבטא את הקולות שבו, לבחון סוגיות שנוגעות לזהות ולמערכות יחסים ולגייס משאבים במצבים של תקיעות ומשבר. התהליך יכול להיות דינאמי, קצר או ארוך. המטפל והמטופל מגויסים שניהם לטובת קידום השינוי המיוחל והשגת היעדים שהמטופל מציב. הקשבה, החזקה והכלה- אלה הם הבסיס למסע המשותף. 

2. גישה אינטגרטיבית

מניסיוני יש ערך מרכזי למפגש האותנטי המאפשר "לתפור" את התכנית הטיפולית לפי הצרכים הייחודיים של כל אחד ואחת, צרכים שיכולים להשתנות על ציר הזמן. גדלתי על ברכי הגישה הפסיכודינמית, ובהמשך זכיתי לרכוש כלים מהגישה הקוגניטיבית-התנהגותית (C.B.T) והגישה המערכתית.  בשנים האחרונות נחשפתי גם לגישות מבוססות מיינדפולנס (כגון A.C.T) , וזכיתי להכשרה בגישות המבוססות על תיאורית ההתקשרות (attachment based). אני משלבת גישות שונות המכוונת לשינו הן מבחינת הרחבת יכולת ההתבוננות וההבנה, והן מבחינת הרחבת מאגר הכלים להתמודדות. 

3. אקלים של צמיחה

בטיפול יש הזמנה לאיכות אחרת של הקשבה. שינויים מתרחשים כשאדם מפנה מרחב לעצמו, מקשיב למה שבוקע מפנימיותו ומוצא דרכים חדשות לבטא את עצמו. מטפל יכול ללוות, להאיר זוויות חדשות, לסמן כיוונים אפשריים ולסייע למטופל לפגוש את עצמו ולחבור לכוחותיו.

4. בלב הקושי שוכנת הזדמנות

לרגשותינו יש תפקיד. בכל חוויה רגשית מכאיבה טמונה אנרגיה פוטנציאלית של תנועה לקראת אפשרויות חדשות, אם מעניקים לה את ההכרה ואת המרחב הנחוץ לתנועה קדימה.מפגש עם כאב נפשי יכול לעורר לא רק פגיעוּת, כי אם  להוות פתח להרחבת היכולת שלנו להבין את עצמנו ואת האחרים, ולהרחיב את היכולת שלנו לזהות, לשאת ולווסת את רגשותינו, מבלי להאטם בפניהם, מחד, ומבלי להשאב לתוכם, מאידך. ההתמודדות עם טלטלות שמזמנות החיים יכולה לחדד ולהעמיק תובנה ולהזין את הנחישות להוביל שינויים. אמונה זאת קיבלה חיזוק עם שנות הניסיון, במהלכן ראיתי כמה רבות האפשרויות לצמוח מן הקושי. 

5. "הדברים החשובים סמויים מן העין. רק הלב רואה" (סנט אכזופרי)

"לשים לב"  -אינו רק ביטוי עבורי. החיבור ללב מאפשר לנו לפגוש את החוויה, לחוש אותה, לגלות אותה ולאפשר לה להתבטא.

את היכולת להתחבר ללב, ולהתבונן – החוצה ופנימה- במבט פתוח, ער וסקרן אפשר לפתח.