אמפתיה וחמלה

בקטגוריה זאת תוכלו למצוא מאמרים העוסקים באמפתיה, חמלה וחמלה כלפי עצמנו (self compassion)

חמלה-עצמית כמשאב בהתמודדות עם אובדנים

חמלה עצמית חמלה עצמית היא "חמלה שמופנית פנימה". בהרצאה זו נדון בחמלה כמשאב בהתמודדות עם מוגבלות ואובדן. רובנו יודעים איך לנהוג בצורה נדיבה כלפי אחרים ולתמוך באחרים הנמצאים במצוקה; חמלה עצמית מאפשרת לנו להיות נדיבים גם עם עצמנו ולקבל את האנושיות הלא מושלמת שלנו. בהרצאה יש התייחסות תיאורטית, מחקרית ומעשית למשאבים המגויסים בהתמודדות עם אובדנים, כולל

...
להמשך קריאה

לנוע מהשתקה לדיאלוג: על תגובת ההשתקה (The silencing response) וביטוייה

מהי תגובת ההשתקה (The silencing response) ומהם ביטוייה? מהם ביטוייה במערכות יחסים במשפחה? מהם ביטוייה בתהליך טיפולי?
כיצד נזהה מתי אנחנו נחסמים או חוסמים? מהם התמרורים היכולים לסייע לנו בזיהוי? כיצד אפשר להשתמש באיתותים אלה כדי להעמיק את ההבנה לגבי עצמנו ולגבי המתרחש במפגש, להרחיב את יכולתנו להיות נוכחים באופן מלא, ואף להשתמש במצוקה כמנוע לצמיחה? על כך בסדנא שהנחיתי בכנס בגני תקווה. להלן תקציר:

...
להמשך קריאה

על כוחה של אמפתיה

אמר רבי שלמה: "אם אתה רוצה להרים אדם השקוע ברפש ובבוץ, אל תחשוב שאפשר לך להישאר מלמעלה ודי לך שאתה מושיט את ידך. עליך לרדת כולך למטה אל תוך הרפש והבוץ.
כאן, תפוס אותו בידיים חזקות ומשוך אותו ואת עצמך אל תוך האור". כך מצטט מרטין בובר את רבי שלמה בספרו- אור גנוז". על אומץ להכנס אל תוך הבור במקום להישאר "מלמעלה", מדברת גם ד"ר ברנה בראון מאונירסיטת יוסטון, בסרטון על כוחה של אמפתיה:

...
להמשך קריאה

על רגש הבושה ועל העוצמה שבפגיעות

"פגיעות היא ליבת הבושה והפחד ומאבקנו לחוש ראויים, אך נראה שהיא גם ערש לידתן של השמחה, היצירתיות, ההשתייכות, האהבה" (ברנה בראון). כשאנחנו מעלימים את הבושה, ומתכחשים לה, זו עלולה לחסום אפשרויות של ביטוי עצמי אותנטי. הנכונות לבוא במגע עם החלקים הפגיעים בתוכנו, לעומת זאת, מאפשרת לנו להעמיק את אנושיותנו ולהרחיב אותה. כאשר אנו מאפשרים לאני הפגיע שלנו להיחשף בתוך מערכת יחסים, אנחנו מטפחים את יכולתנו לתת ולקבל אהבה. מאמר זה מתבסס על קטע מהרצאה שניתנה במסגרת כנס למטפלים משפחתיים 4.06.2013 בחרתי להתמקד בהרצאה זו בבושה, כי זו חוויה אוניברסאלית שהולכת יד ביד עם חרדה, אך פחות זוכה להתייחסות בספרות המקצועית. תוך ההעלאה לאתר בחרתי להוסיף התייחסות לשתי ההרצאות של ברנה בראון, שעוסקות בעוצמה שבפגיעות וברגש הבושה.

...
להמשך קריאה

Caring כסיוע לאחֵר לצמוח

לדאוג (to care) לאדם אחר משמע לעזור לאותו אדם להתפתח, לצמוח ולממש את עצמו. להלן שמונה איפיונים מרכזיים של אכפתיות ודאגה לאחר ( CARING ) עליהם כותב מילטון מיירהוף בספר קטן מעורר השראה ורלבנטי לתחומים רבים בטיפול

...
להמשך קריאה

"כולנו זקוקים לחסד": על חמלה עצמית

guanyin_hand

"באיזו מידה אתה נוהג בצורה ידידותית כלפי עצמך כשאתה במצוקה?";"באיזו מידה את סובלנית וסבלנית ביחס לצדדים באישיותך שאינך אוהבת?";
שאלות אלה לקוחות משאלון של חמלה עצמית, נושא שזכה לאחרונה למחקר רב. מהי חמלה עצמית? מהם מרכיביה?? בשאלות אלה מתמקד המאמר הנוכחי.

...
להמשך קריאה

הכוח המרפא של תשומת הלב: מיינדפולנס (קשיבות) בטיפול

Just-Be

סיכום זה מהווה "הצצה" אל גישות מבוססות-מיינדפולנס בטיפול, לעקרונות המנחים שמאחוריהן ולמשמעותן לאנשי מקצוע העוסקים בטיפול בחרדה, דיכאון ובמגוון מצבים נפשיים, גופניים ורפואיים נוספים.

...
להמשך קריאה