סדנאות

ריכזתי כאן תקצירים ודפי עזר מסדנאות מ.ג.ן (מודעות. גוף. נפש). אתם מוזמנם להיעזר במה שנראה לכם שימושי:

מודעות קשובה (מיינדפולנס)- 3 דקות מרחב נשימה

הנחיות לתרגול קצר שמוצע במסגרת תכנית ה-MBCT כצעד ראשון לתרגול. המיקוד במיינדפולנס הוא ב"כאן ועכשיו", במתרחש מרגע לרגע. הרעיון הוא להאט את הקצב, להשתהות, ולהשתחרר מהתגובתיות של "הטייס האוטומאטי". כיצד מתרגלים את זה?

...
להמשך קריאה

לנוע מהשתקה לדיאלוג: על תגובת ההשתקה (The silencing response) וביטוייה

מהי תגובת ההשתקה (The silencing response) ומהם ביטוייה? מהם ביטוייה במערכות יחסים במשפחה? מהם ביטוייה בתהליך טיפולי?
כיצד נזהה מתי אנחנו נחסמים או חוסמים? מהם האיתותים שחשוב לשים לב אליהם? כיצד אפשר להשתמש באיתותים אלה כדי להעמיק את ההבנה לגבי עצמנו ולגבי המתרחש במפגש, להרחיב את יכולתנו להיות נוכחים באופן מלא, ואף להשתמש במצוקה כמנוע לצמיחה? על כך בהרצאה שהועברה בכנס על טיפול בטראומה בגני תקווה. להלן תקציר:

...
להמשך קריאה

מחסומים נפוצים להקשבה

לכולנו קשה לעיתים להקשיב. הצעד הראשון בהרחבת יכולת ההקשבה הוא לזהות מה מפריע לנו להקשיב ולבחון את הביטויים השונים של חוסר הקשבה:   השוואות – המאזין משווה עצמו לדובר ("למי קשה יותר", "מי סובל יותר", "מי מבין יותר").   קריאת מחשבות – המאזין מנסה "לקרוא" את מחשבות הדובר ("הוא בוודאי חושב ש…").   קפיצה למסקנות…

...
להמשך קריאה

"כגל בא והולך…" – ויסות רגשות ופיתוח סובלנות למצוקה

wave

מטרת ההנחיות הבאות, הלקוחות מגישה הדיאלקטית-התנהגותית. לפתח כישורים של סובלנות למצוקה ולצמצם את רמת הפגיעוּת והנטייה לתגובתיות יתר במצבים בהם מתעוררים רגשות עזים, כגון כעס, פחד או בושה.

...
להמשך קריאה

להתמודד אחרת עם כעסים

קרחון הכעסים

הכעס הוא רק קצה הקרחון. תרגיל "קרחון הכעס" עוזר לחשוף את הרגשות שרוחשים מתחת לפני השטח ומזינים את הכעסים שלנו ושימוש ב"משפטי אני" יכול לסייע, לאחר מכן, לייצר תקשורת ברורה יותר

...
להמשך קריאה