טיפול בחרדה

"בתוך ים הדאגות, של החרדות ושל המחשבות, מחפש אדם, ולעתים מוצא, איזה אי, שם שקט קצת יותר, והוא מנסה להגיע לאי הזה ולמצוא בו בטחון" כותב ברזניץ. המאמרים בקטגוריה זו עוסקים בדרכים להגיע לאותם איים של שקט ובטחון ולפתח אותם.

היום הבינלאומי להתמודדות עם דיכאון וחרדה-25.10.17- סינמטק ת"א

  דיכאון וחרדה יכולים להיות מצב זמני, ושניתן להתמודד איתם, להתגבר עליהם, ואף לצאת מחוזקים מהתהליך. הכנס שהתקיים ב-25.10.2017 בסינמטק ת"א התמקד בנושא החוסן: גורמי חוסן המפחיתים את ההסתברות שיתפתח דיכאון ו/או חרדה. להלן המצגת:   חוסן בהתמודדות עם חרדה ודכאון- הרצאה לכנס השנתי סינמטק 2017                        …

...
להמשך קריאה

רומינציה: חשיבה ב"לופים" המתחזה ל"מודעות"

רומינציה הינה חשיבה ב"לוּפים" המתחזה ל"מודעות" אך מעצימה מצוקה במקום להביא להקלה. מדוע חשיבה זו נפוצה כל כך וכיצד ניתן להשתחרר מהלופ האינסופי?

...
להמשך קריאה

מודעות קשובה (מיינדפולנס)- 3 דקות מרחב נשימה

הנחיות לתרגול קצר שמוצע במסגרת תכנית ה-MBCT כצעד ראשון לתרגול. המיקוד במיינדפולנס הוא ב"כאן ועכשיו", במתרחש מרגע לרגע. הרעיון הוא להאט את הקצב, להשתהות, ולהשתחרר מהתגובתיות של "הטייס האוטומאטי". כיצד מתרגלים את זה?

...
להמשך קריאה

על רגש הבושה ועל העוצמה שבפגיעות

"פגיעות היא ליבת הבושה והפחד ומאבקנו לחוש ראויים, אך נראה שהיא גם ערש לידתן של השמחה, היצירתיות, ההשתייכות, האהבה" (ברנה בראון). כשאנחנו מעלימים את הבושה, ומתכחשים לה, זו עלולה לחסום אפשרויות של ביטוי עצמי אותנטי. הנכונות לבוא במגע עם החלקים הפגיעים בתוכנו, לעומת זאת, מאפשרת לנו להעמיק את אנושיותנו ולהרחיב אותה. כאשר אנו מאפשרים לאני הפגיע שלנו להיחשף בתוך מערכת יחסים, אנחנו מטפחים את יכולתנו לתת ולקבל אהבה. מאמר זה מתבסס על קטע מהרצאה שניתנה במסגרת כנס למטפלים משפחתיים 4.06.2013 בחרתי להתמקד בהרצאה זו בבושה, כי זו חוויה אוניברסאלית שהולכת יד ביד עם חרדה, אך פחות זוכה להתייחסות בספרות המקצועית. תוך ההעלאה לאתר בחרתי להוסיף התייחסות לשתי ההרצאות של ברנה בראון, שעוסקות בעוצמה שבפגיעות וברגש הבושה.

...
להמשך קריאה

שינוי ה"שיח הפנימי"

ישנם כלים מהטיפול הקוגניטיבי-התנהגותי שאני משלבת בעבודתי. על פי גישה זו, אנחנו יכולים לזהות הטיות בחשיבה שלנו, ובאמצעות שינוי המחשבה ניתן גם לשנות חוויות רגשיות. להלן פירוט של מספר הטיות חשיבה שנמצאו במחקרים רבים כקשורות לחרדה ודכאון. אתם מוזמנים להתבונן בתהליכי החשיבה שלכם ולעבור על הרשימה; משהו מתוכה נשמע מוכר?

...
להמשך קריאה